Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tučňák patagonský

24. 4. 2007

Tučňák patagonský

Tučňák patagonský (Aptenodytes patagonicus) je po tučňáku císařském druhým největším tučňákem a zároveň představují jediné dva zástupce rodu Aptenodytes. Tučňák patagonský dorůstá hmotnosti až 21 kg a délky těla 95 cm.

Jeho potrava sestává hlavně z ryb, krilu, korýšů a hlavonožců.

Žije až v několikatisícových koloniích na ostrovech Marion, Crozetových, Kerguelenových, Macquariově, Heardově a na Falklandách.

 Rozmnožování

Tučňák patagonský (ani tučňák císařský) si na rozdíl od ostatních druhů nestaví hnízda. Hnízdí v období antarktického léto (tzn. od našeho listopadu do dubna). Při námluvách lákají samci samici troubením se zdviženu hlavou. Pokud ta má zájem, následuje ho, zatímco samec kývá hlavou ze strany na stranu.

Na výchově mláděte se účastní oba rodiče. Ihned poté, co snese samice vejce, samec si je překutálí na nohy, které jej izolují od chlané země, a překryje jej kožním záhybem, který nemá v místě kontaktu s vejcem peří, aby dodával potřebné teplo. V sezení na vejci se oby rodiče střídají zhruba v pětidenních intervalech. Mládě se líhne po asi 54 dnech.

Rodiče se střídají i v krmení mláděte. Mládě do konce dubna přepelichá do druhého prachového peří a přibere na hmotnost kolem 11 kg. V té době dochází k nástupu zimy, snížení množství potravy v moři a odchodu rodičů z hnízdní kolonie.

 Školky

Mláďata se proto sdružují do tzv. školek, kde jejich těsný kontakt zmenšuje výdej tepla. V tomto období je rodiče krmí jen každý druhý až třetí týden. Mláďata proto zhubnou na přibližně 2/3 původní hmotnosti. V říjnu dochází k opětovnému zvýšení množství potravy a rodiče proto přicházejí podstatně častěji. V průběhu prosince je prachové peří mláďat nahrazeno normálním a mláďata se vydávají samostatně lovit na moře.

Podívejte se též na

Literatura

  • Veselovský, Zdeněk, Tučňáci, Státní zemědělské nakladatelství, Praha, 1984
 

Náhledy fotografií ze složky Všechny druhy tučňáků

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář