Jdi na obsah Jdi na menu
 


Euro 2008

2. 12. 2007
S domácím Švýcarskem český tým v sobotu 7. června celé mistrovství zahajuje

Fotbalisty čekají Turci, Švýcaři a Portugalci

02.12.2007 12:59 - L u c e r n  -  Čeští fotbalisté budou na mistrovství Evropy v příštím roce hrát v základní skupině s domácím Švýcarskem, s Portugalskem a Tureckem. Brücknerův tým čeká zahajovací zápas celého šampionátu ve středu v sobotu 7. června se Švýcarskem. V tzv. skupině smrti se sešly reprezentace Nizozemska, Itálie, Francie a Rumunska.

Češi mohou být s losem spokojeni, vysloveně silní soupeři se jim ve skupině vyhnuli. Proti Portugalsku nastoupí čeští reprezentanti ve středu 11. června v Ženevě a poslední utkání skupiny A sehraje Česko v neděli 15. června s Tureckem opět v Ženevě.

"O soupeřích ve skupině nechci spekulovat, na mistrovství Evropy se dostaly opravdu silná mužstva. Abych se k našim protivníkům mohl vyjádřit, nejprve je musím vidět," řekl bezprostředně po losu český trenér Karel Brückner.

"Mám respekt jak k losu, tak k soupeřům. A jestli jsem s losem spokojený? To budu moci říct až v červnu po zápasech ve skupině, ale naším jednoznačným cílem je samozřejmě postup," dodal Brückner.

Brazilský trenér portugalského mužstva Felipe Scolari k tomu poznamenal: "Karel to řekl naprosto přesně. Ani já nebudu spekulovat, musíme se soustředit sami na sebe a udělat pro postup do čtvrtfinále maximum."      

"Los je nevyzpytatelný, ale je pěkné, že budeme celé Euro zahajovat," řekl v televizním rozhovoru kapitán českého týmu Tomáš Rosický.

Co řekli losu hráči?
David Rozehnal: "Myslím, že to je hratelná skupina. Už se těším na zahajovací zápas celého Eura se Švýcarskem Bude tam určitě skvělá atmosféra. Když udržíme podzimní formu, tak bychom měli postoupit.


Jaroslav Plašil: "Máme na první pohled dobrou skupinu. I když Švýcaři doma budou hodně silní, jejich hráči jsou roztroušeni ve špičkových soutěžích. Turci jsou pokaždé nepříjemní a o síle Portugalska v čele s Cristianem Ronaldem ani není třeba mluvit. V Pamploně hraju se Švýcarem Xavierem Margairazem a dokonce na soustředěních spolu bydlíme na pokoji. Moc toho nenamluví, ale asi ho začnu brzo hecovat."

Libor Sionko: "Jsem hlavně rád, že se nepotkáme s Nizozemskem, Francií a Itálií. To jsem si opravdu nepřál. Skupina je přijatelná, bylo by velkým zklamáním, kdybychom nepostoupili dál."

Za nejsilnějšího protivníka označil Portugalce. "Mají výborný tým, to je jasné. Dopředu jde i švýcarský tým, který navíc bude mít podporu domácího publika," odhaduje Rosický a dodává, že souboj se Švýcary tak bude pro tým srovnatelný s kvalifikačním zápasem hraným na soupeřově hřišti.

"Turci jsou velmi dobří pohybem i technikou. Takže nás čekají hodně těžké zápasy," uzavřel své hodnocení záložník Arsenalu.

Se Švýcarskem odehráli fotbalisté od rozdělení Československa tři přátelské zápasy. V premiéře v dubnu 1994 prohráli 0:3, ale dvakrát zvítězili. Z dnešní hráčské generace pamatují už jen Koller s Galáskem výhru 3:0 v srpnu 1999 v Drnovicích.

Také s Turky hráli Češi jen přípravně, naposledy loni v březnu, kdy v Izmiru změřily sílu A-týmy, béčka a ještě junioři. Oficiální zápas skončil 2:2. Zbývající tři zápasy česká reprezentace vyhrála.

Jediný zápas Čechů s Portugalci vešel do dějin díky Poborského dloubáku. Ve čtvrtfinále Eura 1996 vyhrál tým trenéra Uhrina 1:0.

Pro české fanoušky, kteří se chystají na závěrečný turnaj, los už tak přívětivý nebyl. Ženeva je pro ně vůbec nejvzdálenějším městem z těch, v nichž se bude hrát. Z Prahy je to na zápasy s Portugalskem a Tureckem tisíc kilometrů, na premiéru se Švýcarskem do Basileje zhruba 740 kilometrů.

Už teď je jisté, že o vstupenky bude velký zájem a že kapacita stadionů stačit nebude. Do hlediště v Basileji se vejde 40 000 fanoušků, v Ženevě třicet tisíc. Organizační výbor oznámil, že už teď registruje 8,7 milionu žádostí, přičemž vstupenek je dohromady jen 1,05 milionu. Největší zájem projevují Němci, na něž podle ředitele organizačního výboru Martina Kallena připadá 27 procent žádostí.

Co říkají trenéři?
Jakob Kuhn (Švýcarsko): "Jsem spokojen, že máme atraktivní soupeře. Náš plán, že chceme postoupit minimálně do čtvrtfinále se nezměnil."

Fatih Terim (Turecko): "Česko a třeba Polsko nemají pro fanoušky takový zvuk jako Portugalsko, Nizozemsko a Německo. Ale neznamená to, že by byli horší, stačí si připomenout výsledky Čechů v kvalifikaci. Relativní výhodu mají díky domácímu prostředí naši hostitelé, ale myslím, že každý z nás čtyř je s losem spokojen."

Luiz Felipe Scolari (Portugalsko): "S Karlem Brücknerem jsme blízcí přátelé z různých trenérských seminářů. Souhlasím s jeho komentářem, že se každý musí koncentrovat sám na sebe. Na hodnocení síly protivníků je nyní dost času. Skupina je velmi vyrovnaná, těší mě, že budeme hrát ve Švýcarsku, kde žije hodně Portugalců."

Největší ohlas v hledišti bezpochyby vzbudila skupina C, především díky pokračování souboje mezi Francií a Itálií. Ve finále loňského MS se po penaltách radovali Italové, v kvalifikaci pro Euro měli navrch Francouzi, kteří doma zvítězili a v Miláně uhráli bezbrankovou remízu. Přesto francouzský kouč Raymond Domenech vykouzlil na tváři jen hořký úsměv a nechápavé kroutil hlavou, podobně reagovali i jeho trenérští kolegové ze skupiny, která je zjevně nejtěžší.

V kvalifikaci se potkali i další dva její účastníci Nizozemci a Rumuni a lepší bilanci měl tým z Balkánu. Také souboj Švédska se Španělskem ve skupině D bude reprízou kvalifikace, v níž oba soupeři vyhráli po jednom zápase.

Němci ve skupině B narazí na Rakušany, s nimiž si už na 6. února naplánovali přátelský zápas. Po losu na chvíli zavládly pochybnosti, jestli ho nezruší, ale rakouský trenér Josef Hickersberger překvapil prohlášením, že se ve Vídni hrát bude. "Do mistrovství budou ještě zbývat čtyři měsíce, to je hodně času," vysvětlil trenér Rakouska.

Hukot v sále vyvolal i okamžik, kdy se ve skupině A dostaly k sobě Švýcaři a Turci. Oba týmy se totiž svorně zasloužily o skandál v baráži o účast na mistrovství světa před dvěma lety. Po utkání se v tunelu ze hřiště poprali hráči i funkcionáři a UEFA vynesla přísné tresty.

"Nemyslím, že by obě země byly nějak znepřátelné kvůli tehdejšímu incidentu. Naše vztahy jsou normální a věřím, že tak to bude platit i mezi fanoušky," snažil se zakopat "válečnou sekeru" švýcarský trenér Jakob Kuhn na společné tiskové konferenci skupiny A a vedle sedící turecký protějšek Fatih Terim pokyvoval souhlasně hlavou.

Skupina A
(Basilej, Ženeva)

Švýcarsko
Česko
Portugalsko
Turecko

Skupina B
(Vídeň, Klagenfurt)
Rakousko
Chorvatsko
Německo
Polsko

Skupina C
(Curych, Bern)
Nizozemsko
Itálie
Rumunsko
Francie

Skupina D
(Salcburk, Innsbruck)
Řecko
Švédsko
Španělsko
Rusko

Program Eura 2008

rozpis zápasů

den

čas

zápas

stadion

7.6.

18.00

Švýcarsko- Česko

Basilej

7.6.

20.45

Portugalsko - Turecko

Ženeva

8.6.

18.00

Rakousko - Chorvatsko

Vídeň

8.6.

20.45

Německo - Polsko

Klagenfurt

9.6.

18.00

Rumunsko - Francie

Curych

9.6.

20.45

Nizozemsko - Itálie

Lausanne

10.6.

18.00

Španělsko - Rusko

Innsbruck

10.6.

20.45

Řecko - Švédsko

Salcburk

11.6.

18.00

Česko - Portugalsko

Ženeva

11.6.

20.45

Švýcarsko - Turecko

Basilej

12.6.

18.00

Chorvatsko - Německo

Klagenfurt

12.6.

20.45

Rakousko - Polsko

Vídeň

13.6.

18.00

Itálie - Rumunsko

Curych

13.6.

20.45

Nizozemsko - Francie

Lausanne

14.6.

18.00

Švédsko - Španělsko

Innsbruck

14.6.

20.45

Řecko - Rusko

Salcburk

15.6.

20.45

Švýcarsko - Portugalsko

Basilej

15.6.

20.45

Turecko - Česko

Ženeva

16.6.

20.45

Rakousko - Německo

Vídeň

16.6.

20.45

Polsko - Chorvatsko

Klagenfurt

17.6.

20.45

Nizozemsko - Rumunsko

Lausanne

17.6.

20.45

Francie - Itálie

Curych

18.6.

20.45

Řecko - Španělsko

Salcburk

18.6.

20.45

Rusko - Švédsko

Innsbruck

19.6.

20.45

1. čtvrtfinále (1A-2B)

Basilej

20.6.

20.45

2. čtvrtfinále (1B-2A)

Vídeň

21.6.

20.45

3. čtvrtfinále (1C-2D)

Basilej

22.6.

20.45

4. čtvrtfinále (1D-2C)

Vídeň

25.6.

20.45

1. semifinále (vítěz q.1 a 2)

Basilej

26.6.

20.45

2. semifinále (vítěz q.3 a 4)

Vídeň

29.6.

20.45

FINÁLE

Vídeň

 

Pro mistry až 600 milionů korun

Účastníci fotbalového mistrovství Evropy v příštím roce si rozdělí 184 milionů eur (zhruba 4,8 miliardy korun), což je o 55 milionů eur více než při minulém šampionátu v Portugalsku.

Vítěz turnaje získá prémii 7,5 milionu eur. Stejnou částku obdrží každý z šestnácti týmů za samu účast na EURO 2008. Tým, který by na cestě za titulem vyhrál všech šest zápasů, by vydělal 23 milionů eur (zhruba 604 milionů korun).

Hráče čekají testy srdce
Každý fotbalista nominovaný na Euro bude muset podstoupit zdravotní testy kvůli případným problémům se srdcem. "Musíme vynaložit veškeré úsilí, abychom zajistili maximální bezpečí fotbalistů," řekl generální sekretář UEFA David Taylor.

Lukrativní odměny totiž vypsala UEFA také za dílčí úspěchy v průběhu šampionátu. Vyhraný zápas v základní skupině ocenila milionem eur, za remízu vyplatí poloviční sumu. Postupem do čtvrtfinále si každý tým může zajistit dva miliony eur, při semifinálové účasti by na konto reprezentace přibyly další tři miliony.

Poražený finalista obdrží 4,5 milionu eur, tedy o tři miliony méně než noví mistři Evropy.

Krátce před nedělním rozlosováním turnaje pořadatelé také oznámili, že hráči budou muset získané prémie zdanit přímo v hostitelských zemích. UEFA dlouho usilovala o to, aby tak mohli učinit doma, jako tomu bylo při předchozím šampionátu v Portugalsku. Švýcarské a rakouské úřady však nesouhlasily.