Jdi na obsah Jdi na menu
 


Putování tučňáků-příspěvek 2

24. 4. 2007

Putování tučňáků

Celý jeden rok života tučňáka císařského, jednoho z nejfotogeničtějších živočichů naší planety, můžete vidět v 85 minutách, a dozvědět se tak velmi poutavou formou mnohé o těchto tvorech ledové říše zmrzlé Antarktidy.
Francouzský dokumentární film natočil režisér Luc Jacquet, který strávil na Antarktidě v roce 1992 celých 14 měsíců svého života jako kameraman snímku Kongres tučňáků, a díky získaným zkušenostem natočil i snímek vlastní - Putování tučňáků. Do kina jsem šel se smíšenými pocity; nečetl jsem žádnou recenzi, neviděl žádný trailer a podobné poutače - stačil jeden jediný obrázek s majestátně stojícím tučňákem a název filmu - a já si řekl: "dlouho jsem nebyl v kině, je načase to změnit". Vzal jsem pár kamarádů a vyrazili jsme omrknout kvality francouzské dokumentaristiky.

Jelikož jsem již na pár místech v médiích zahlédl originální název filmu (La Marche de L´Empereur), nepřekvapily mne francouzské dialogy v průběhu celého snímku (font českých titulků byl dostatečný i pro mé oči unavené celodenním programováním). Co musím vyzdvihnout hned zpočátku, je muzika. Soundtrack si vzala pod svá křídla Emilie Simon, výborná zpěvačka, jejíž hudba mi připomíná islandskou Björk.

Snímek popisuje rok života tučňáka císařského: po třech letních měsících užívání si blahobytu oceánu se musí tučňáci rok co rok vydat na pouť do jediného bezpečného místa Antarktidy zvaného Oamock za jediným účelem. Co je vede k této cestě? Proč ji podstupují každým rokem? Tím účelem je zplození nového života v době páření a zachování svého druhu. Oamock je prazvláštní místo, něco jako Mecca pro věřící. Místo, které skýtá relativní ochranu v kruté ledové zimě Antarktidy. Relativní proto, že i tam bývá nějakých -40 stupňů Celsia. Tučnáci se tak instinktivně každým rokem ve stejnou dobu vydávají na pouť. V Oamocku pak probíhají námluvy a vznikají monogamní vztahy, z nichž vzejde potomek, kterého je třeba chránit po celou polární zimu. Svá vejce tučňáci před zimou brání vlastním tělem. Když se matka vydává do oceánu pro potravu, předává je do opatrovnictví otci.

Snímku nechybí humorné kousky tučňáků, ani napínavé situace. A přestože se jedná o dokumentární film, má vlastně i svůj příběh. Nebudu popisovat detaily celého snímku, není to cílem této recenze. Cílem je doporučit film lidem, kteří mají tyto tvory rádi více než kdokoliv jiný, a berou je za své. Pokud bych vám vyzradil veškerý děj a příběh, nezbylo by nic, co by vás mohlo na filmu upoutat.

Viděli jste někdy opravdového tučňáka pohybovat se po břiše tak, jak je tomu u všem známého Tux Racera? Máte doma dva tři plyšové tučňáky a chcete jich vidět pohromadě stovky nebo tisíce, jak jdou svorně srocení a spolu za jedním cílem? Pak si nenechte tento snímek ujít - ať už v kině nebo na DVD ve vašem oblíbeném přehrávači, pod vaším oblíbeným grafickým prostředím... Osobně film vřele doporučuji.

Stránky, na které se doporučuji podívat

http://wip.warnerbros.com/marchofthepenguins/

www.empereur.luc-jacquet.com

contact@luc-jacquet.com (napište e-mail režisérovi Luc Jacquetovi

 

Náhledy fotografií ze složky Lidé, kteří nějak souvisejí s tučňáky

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář