Jdi na obsah Jdi na menu
 


Divoké vlny

13. 8. 2007

Divoké vlny [Surf's Up]

Divoké vlny jsou animovaný film od Sony Animation, kteří zatím natočili jen průměrnou Loveckou sezónu (a předtím krátký filmeček The Chubb Chubbs).

Z tohoto důvodu mě jejich nejnovější dílo celkem šokovalo. Podívejte se nejdříve na trailer:Když jsem ho viděl (ten trailer), říkal jsem si, že ty jeho první dvě třetiny jsou moc hezké, ale je to pouze trailer a film samotný zřejmě bude vypadat jako ta poslední třetina, t.j. budou hrát hlasité songy a zvířátka (především tučňáci) budou dělat divoké věci. Ale kdepak! Ty úvodní dvě třetiny traileru jsou téměř doslova přejaty přímo z filmu, včetně doprovodné hudby! Film má opravdu na mnoha místech takovou příjemnou "seriózně legrační" atmosféru. A to ještě nevíte to hlavní: Celý film je natočen jako dokument!

Ano, opravdu. Celou dobu se koukáme na dokument o tom, jak filmový štáb natáčí cestu mladého surfera za jeho snem. Jenomže ten dokument je animovaný a hrají v něm jenom zvířátka (především tučňáci)!

Nevím, koho mohlo napadnout tohle natočit, ale výsledek je překvapivě svěží, plný chytrých narážek na to, jak se normálně točí dokumenty, plný emocí, které jsou reálnější, než v leckterém hraném filmu, a v neposlední řadě technicky dokonalý. Voda je úžasná, tučňáci mají svou unikátní řeč těla, pohyby kamery (jakoby ruční) působí dokumentárně atd. atd...

Neříkám, že je to revoluce v animovaném filmu a že se nedočkáte akčních scén, doprovázených rockovými písničkami. Ale byl jsem vzhledem ke svému očekávání velmi příjemně překvapen. Má to necelých 90 minut, uteče to jako voda a je to nejlepší animovaný film od Úžasňákových.

P.S: Problém je v tom, že původní verze (jinou jsem neviděl) má vynikající dabing (dabující herci byli ve studiu současně, nikoliv postupně, takže dialogy působí skutečně nenuceně), který do značné míry pomáhá kouzlu celého filmu. Mám hrůzu z toho, co s tím udělá český dabing (jen jedna kopie bude s titulky). Zjistil jsem ale, že dabing režíruje Olga Walló, pravděpodobně naše nejlepší dabingová režisérka. Tak uvidíme.